مشهد، دستغیب 35، بیستون 2
مجتمع پزشکی ورزشی اترس، طبقه 1
تلفن تماس
۰۹۱۵۵۵۸۱۴۳۲
شنبه تا چهارشنبه: (صبح: 8.00 - 14.00)-(عصر: 17.00 - 20.30)
پنج شنبه : 8.00 - 15.00
رزرو نوبت آنلاین سریع فقط در چند دقیقه
[bookme category_id="2" service_id="3" hide="categories,services,staff_members"]
مطالب اخیر
مطلبی برای نمایش پیدا نشد

درای نیدل (dry needling) یا سوزن خشک در مشهد

سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling)
استفاده از سوزن خشک یا درای نیدلینگ باعث کاهش درد و همچنین افزایش گردش خون می‌شود. درای نیدلینگ (dry needling) برای آسیب‌های ورزشی و بیماری‌هایی مانند فیبرومیالژیا نیز کاربرد دارد.

سوزن خشک یا درای نیدلینگ (dry needling) چیست؟

سوزن خشک یا درای نیدلینگ یک روش درمانی مدرن است که برای تسکین دردهای عضلانی طراحی شده است و محبوبیت آن در حال افزایش است. در این نوع درمان، درمانگر چندین سوزن بسیار نازک را وارد پوست شما می‌کند.
سوزن‌ها باریک، ظریف، کوتاه و از جنس استیل ضد زنگ هستند و هیچ دارویی را به بدن تزریق نمی‌کنند. به همین دلیل است که از اصطلاح “خشک” استفاده می‌شود. درمانگران سوزن‌ها را در نقاط ماشه‌ای (trigger point) در عضله و یا بافت دارای درد و اختلال قرار می‌دهند.

درای نیدلینگ نیز گاهی تحریک داخل عضله‌ای (intramuscular stimulation) نامیده می‌شود. نقاط هدف، نواحی عضلانی گره خورده یا سفتی هستند که دردناک شده باشند و زندگی شخص را تحت تاثیر قرار دهند. این سوزن‌ها به آزادسازی گره و تسکین درد یا اسپاسم (گرفتگی) عضلات کمک می‌کند.

سوزن‌ها برای مدت کوتاهی در پوست شما باقی می‌مانند. مدت زمان قرار گرفتن سوزن در بافت بستگی به نظر درمانگر دارد.

درای نیدلینگ چه فوایدی دارد؟

درای نیدلینگ باعث تسکین دردهای عضلانی و سفتی عضلات، افزایش گردش خون در بافت می‌شود. علاوه بر این، کاهش نقاط ماشه‌ای (trigger points) انعطاف پذیری آن ناحیه را بهبود می‌بخشد و دامنه حرکتی را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل این روش اغلب برای درمان آسیب‌های ورزشی، درد عضلانی و حتی درد فیبرومیالژیا استفاده می‌شود. این روش همچنین برای کاهش چسبندگی‌ها در بافت دارای اسکار (scar) و کاهش کشش این بافت می‌شود. زیرا چسبندگی‌های این بافت اسکار باعث کشیده شدن بافتهای اطراف و در طولانی مدت آسیب در عضلات و دیگر بافت‌های نرم می‌شود

آیا سوزن خشک عوارض جانبی یا خطری دارد؟

عوارض جانبی خفیف با سوزن خشک بسیار شایع است، اما عوارض جانبی جدی نادر است. شایعترین عوارض جانبی در اطراف محل سوزن خوردن عبارتند از:

  • کبودی
  • خون ریزی خفیف
  • درد موقت و کوفتگی در عضلات

آیا درای نیدلینگ همان طب سوزنی است؟

باید بگوییم خیر، اگر فقط درای نیدلینگ و طب سوزنی را با یک عکس مقایسه کنید، ممکن است در شناسایی آنها دچار اشتباه شوید. هم در طب سوزنی و در سوزن خشک از سوزن های نازک و استیل ضد زنگ استفاده می‌شود.

 

برای هر دو روش، سوزن به پوست وارد می‌شود و هر دو درد را درمان می‌کنند. اما این‌ها تنها شباهت‌های این دو روش هستند.